Kęcki budżet obywatelski w raporcie Fundacji Stefana Batorego!
Choć największe emocje związane z tegorocznym Budżetem Obywatelskim już opadły, to jego realizacja w przypadku poszczególnych zadań jest na różnym etapie zaawansowania – bądź ma się ku końcowi, bądź dopiero nabiera tempa.

Przyszedł zatem czas, kiedy warto przyjrzeć się, jak budżet partycypacyjny próbowały wdrożyć na własne podwórko inne miasta, jakie korzyści i zagrożenia niesie z sobą taka forma podziału budżetu oraz przede wszystkim, z jakim zainteresowaniem spotkały się owe inicjatywy.

W związku z tym chcemy Państwa zaprosić do wyjątkowej lektury – raportu nt. budżetów obywatelskich – wydanej przez Fundację im. Stefana Batorego pod redakcją Michała Henzlera i Izabelli Sariusz-Skąpskiej. Można szybko zauważyć, że w tej publikacji sporo miejsca poświęcono także Kętom. lecz jak przystało zapraszając do zapoznania się z każdym raportem, subiektywną ocenę pozostawiamy Czytelnikowi.

Niechętnych czytaniu analiz, badań, czy raportów – by łatwiej zrozumieć, jak istotnym wydarzeniem w kalendarzu samorządów jest ta próba organizowania społeczeństwa obywatelskiego – spróbuję przekonać, jak sądzę kluczowym dla całej idei cytatem z owego materiału:

Budżety obywatelskie nie są magicznym rozwiązaniem, które odmieni obraz samorządności w Polsce. Są one instytucjami społecznymi, których tworzenie i funkcjonowanie zależy od ludzi i na ludzi również wpływa. Sposób, w jaki te instrumenty będą działały, zależy od władz i mieszkańców poszczególnych miast. Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za to, w jaki sposób budżety partycypacyjne będą oddziaływały na nasze lokalne społeczności. Doświadczenia z wielu miejsc na świecie pokazują, że budżety obywatelskie mają olbrzymi potencjał aktywizujący i organizujący mieszkańców, zwiększają ich podmiotowość oraz sprzyjają zaspokajaniu zbiorowych potrzeb w sposób zgodny z zasadą sprawiedliwości społecznej.

czytaj także:
Kęty w Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP jako przykład dobrej praktyki
www.maszglos.pl

139032523850678000Inicjatorem utworzenia w Kętach budżetu obywatelskiego był burmistrz Tomasz Bąk. A społeczną akcję, która dotarła do tysięcy mieszkańców wzorcowo przeprowadziła sekretarz gminy, Ewelina Jura-Bączek. W internetowym i papierowym głosowaniu nad budżetem obywatelskim – bijąc na głowę potężne aglomeracje – udział wzięło aż 9943 obywateli niewielkiej Gminy Kęty.

Złożony 10 stycznia przez Jurę-Bączek wniosek zawierający prośbę o umieszczenie na stronie internetowej „Nagroda i Witryna Obywatelska Prezydenta RP” odnośnika zawierającego dane o przeprowadzonych w ramach budżetu obywatelskiego konsultacjach społecznych uzyskał przychylną ocenę kancelarii prezydenta. W zakładce Witryna Obywatelska, w kategorii Wspólnota Obywatelska, można znaleźć opis tej społecznej akcji oraz jej prezentację. Kęcki budżet obywatelski funkcjonuje na witrynie prezydenta jako przykład dobrej praktyki.

Źródło: beskidzka24.pl

W dniu 10 stycznia Urząd Gminy złożył wniosek z prośbą o umieszczenie na Witrynie Obywatelskiej Prezydenta RP projektu w kategorii „Wspólnota obywatelska” przeprowadzonych w Gminie Kęty konsultacji społecznych w ramach budżetu obywatelskiego na 2014 rok.

Z przyjemnością informujemy, iż udało się i konsultacje społeczne w ramach naszego budżetu obywatelskiego zostały zamieszczone na witrynie tej jako przykład dobrej praktyki. Przedsięwzięcie to nie byłoby przeprowadzone w tak wzorcowy sposób, gdyby nie udział Mieszkańców naszej gminy. Dziękujemy. Zapraszamy do odwiedzenia strony:

http://www.prezydent.pl/witryna-obywatelska/witryna-obywatelska/projekt,148.html/

138550491350546900Gmina Kęty jako piąta w Małopolsce, a czterdziesta w kraju zaprosiła mieszkańców do dyskusji o budżecie. Społeczna akcja pod nazwą budżetu obywatelskiego, choć realizowana w gminie po raz pierwszy, dotarła do tysięcy – w internetowym i papierowym głosowaniu udział wzięło bowiem aż 9943 obywateli.

Zainteresowanie akcją przerosło oczekiwania zarówno inicjatora budżetu obywatelskiego, burmistrza Tomasza Bąka jak i gminnego sekretarza, Ewelinę Jury-Bączek, która akcję wzorcowo przeprowadziła. – Złożonych zostało 106 propozycji, z których pod głosowanie poddano 93. Część z nich nie spełniała bowiem wszystkich kryteriów. Łącznie oddano 29267 głosów, z czego 15147 na papierze, a 14120 przy pomocy Internetu. Projekty opiewały na kwotę ponad 8 milionów złotych. Budżet obywatelski to 3,5 miliona. Do realizacji przyjęto 31 zwycięskich zadań.

Przegranych było więc dwa razy więcej. I to z nimi we wtorek, 26 listopada, w sali sesyjnej Urzędu Miasta spotkał się burmistrz Tomasz Bąk. – Zdaję sobie sprawę, że są wśród was niezadowoleni. Bowiem nie wszystkie zgłoszone zadania zostaną zrealizowane. Ale planując kolejne wydatki będę korzystał z tej bazy danych. To sukces Kęt i Gminy, że aż tylu mieszkańców zaangażowało się w ten obywatelski projekt. Dla porównania w Zielonej Górze, która pod względem liczby ludności przewyższa Kęty wielokrotnie, głosów oddano tylko o tysiąc więcej. Najbardziej kontrowersyjny wydał się przybyłym właśnie sposób głosowania: Kto więcej! Krzywdzący – zdaniem niektórych – niewielkie skupiska obywateli. – Nie da się wygrać mieszkając na małej ulicy – argumentowano z sali. Zebranym nie podobało się także angażowanie w akcję szkół i innych publicznych instytucji. – Nikt nie jest w stanie pokonać strażaków, którzy agitują wszystkich dookoła – mówili odrzuceni z sołectwa Łęki. – Na tym polega demokracja – tłumaczył burmistrz – większość zwycięża. Robiliśmy to pierwszy raz i na pewno nie uniknęliśmy błędów. Wszystkie propozycje zmian dokładnie spisaliśmy. Weźmiemy je pod uwagę tworząc za rok kolejny obywatelski budżet.

Źródło: beskidzka24.pl

 

Aby Święta były dla Was wyjątkowymi dniami,
by choinka w każdych oczach zalśniła blaskiem.
By kolacja wigilijna wniosła
w Wasze serca spokój,

a radość pojawiała się z każdym
nowym brzaskiem.

Niech prezenty ucieszą każde  oczy,
a spokojna przerwa ukoi złość.
Niech Sylwester zapewni szampańską zabawę,

a kolędowych śpiewów nie będzie dość!


Serdeczne życzenia zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim mieszkańcom życzy Burmistrz Tomasz Bąk

W październiku i listopadzie odbył się szereg spotkań z wszystkimi autorami zadań złożonych w ramach budżetu obywatelskiego. Na pierwsze takie spotkanie zaproszono autorów tych propozycji, które nie zostały poddane pod głosowanie mieszkańców w związku z niespełnieniem wymogów formalnych Zarządzenia Nr 238/B Burmistrza Gminy Kęty z dnia 10 września 2013r. W dniu 19 listopada zaproszono autorów zadań zwycięskich, które uzyskały największą liczbę głosów mieszkańców i zostały wpisane do projektu uchwały  budżetowej na rok 2014 przedłożonego Radzie Miejskiej w Kętach. W dniu 26 listopada odbyło się spotkanie, na które zaproszono autorów zadań, które w głosowaniu w ramach konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego nie uzyskały wystarczającej liczby popierających je mieszkańców gminy. Wszelkich informacji w trakcie spotkań udzielali i na pytania odpowiadali Burmistrz Gminy Kęty Pan Tomasz Bąk oraz Sekretarz Gminy Kęty Pani Ewelina Jura-Bączek. Wszystkim zaproszonym dziękujemy za liczny udział w spotkaniach i za dyskusję społeczną.